9+1 tipp a komfortos repüléshez


A repülés élményét számtalan körülmény befolyásolja. Az időjárásra, az utastársakra, a turistaosztály szűk üléseire nincs ráhatásunk, de utazhatunk felkészülten, hogy a repülőút minél kényelmesebb legyen. Íme néhány hasznos tanács tapasztalt utazóktól:

1. Öltözzünk rétegesen!

A repülőgépen meglehetősen hűvös lehet: a hőmérséklet függ többek között a repülési magasságtól, vagy hogy az utastársak mennyre intenzíven használják a légbefúvókat. Egy hosszú út alatt kaphatunk hideget és meleget, célszerű tehát rétegesen öltözni, hogy adott esetben a hőérzetünkhöz igazodva, kényelemben utazhassunk.

2. Öltözzünk kényelmesen!

Utazásnál tartsuk szem előtt, hogy a kényelem sokkal fontosabb, mint a divat. Egy rövid távú útnál, ha a repülőtérről rögtön egy tárgyalásra sietünk, érthető, hogy az alkalomhoz öltözünk. Egy hosszú repülés azonban kész gyötrelem magas sarkúban, feszes ruhákban. Nem ciki, ha a mosdóban átvesszük a kedvenc „játszóruhánkat”, plusz zoknit húzunk, és megszabadulunk minden szoros, feszülő, kényelmetlen ruhadarabtól.

3. Fogyasszunk elegendő folyadékot!

A repülőn sokkal szárazabb a levegő, mint a földön, ezért ha nem figyelünk, hamar dehidratálttá válhatunk egy hosszú repülőút során. Ne tartson vissza bennünket az sem, hogy így gyakrabban látogatjuk majd a mosdót, a szervezetünket muszáj elegendő folyadékkal ellátni. Szakértők óránként egy pohár vizet javasolnak.

4. Kerüljük a szénsavas italokat!

Az utazómagasság és a szénsavas ital nem alkotnak nyerő párost. A szénsav fogyasztása ilyen magasságban több gázképződéssel jár, ami nem csak számunkra okoz diszkomfort érzést, de utastársaink előtt is kellemetlenül érezzük magunkat. Igyunk inkább sok vizet, esetleg gyümölcslét, a buborékos italokat pedig hagyjuk akkorra, amikor lábunk ismét talajt ért.

5. Le- és felszállásnál legyünk ébren!

Bármennyire fáradtak is vagyunk, magunkkal teszünk jót, ha nem alszunk el rögtön beszállás után. A fülünkkel legalábbis mindenképpen. A nyomásváltozás miatt ugyanis a fülünk bedugul, amit jó, ha rendszeresen próbálunk kiegyenlíteni, ezzel elkerülhetjük, hogy kellemetlen feszülés, esetleg fájdalom alakuljon ki. Alvás közben ezt nem tudjuk megtenni, ezért felszállásnál, de különösen leszállásnál legyünk ébren!

6. Tegyünk a turbulencia hatásai ellen!

Van, aki kifejezetten izgalmasnak találja, a legtöbben azonban nem szeretjük. A turbulencia szédülést, stresszt, hányingert okozhat, és bár a légköri jelenséget elkerülni nem tudjuk, választhatunk szárny feletti ülést, ahol ez a legkevésbé érzékelhető. A repülőgép hátsó sorait pedig mindenképpen kerüljük, ha érzékenyek vagyunk az erős légmozgásra.
Ha pedig van lehetőségünk választani a napi több légi összeköttetés között, foglaljunk reggeli járatra. Ilyenkor ugyanis sokkal nyugodtabb a légkör és jóval ritkábban alakul ki turbulencia.

7. Mozogjunk rendszeresen!

A repülés különösen megerőltető lehet a szervezetnek és hatással van a keringésre is: a lábak és a lábfejek megdagadását tapasztalhatjuk, főleg hosszú repülőutak alatt. Van azonban néhány bevált praktika, amely segít megelőzni a kellemetlen tüneteket. A nyújtó gyakorlatok az ülésben is elvégezhetők, és sokat segít, ha rendszeresen felállunk és sétálunk a fedélzeten, ezzel segítve a normál végkeringés fenntartását.

8. Szűrjük ki a stresszkeltő zajokat!

A repülőnek alapestben is van egy jellegzetes zajkibocsátása, tehát utazás közben teljes csendre nem számíthatunk. Ha ezt még az utastársak is tetézik, lőttek a békés utazásnak: egy síró kisgyerek, egy közelben horkoló vagy hangosan csevegő utas újabb stresszforrást jelent. Mindez nagyban kiküszöbölhető, ha erre előre készülve egy jó minőségű, zajszűrő fejhallgatót vagy szilikon füldugót is csomagolunk a kézipoggyászunkba.

9. Érkezzünk felfrissülve!

Különösen egy hosszú repülőút után érezzük, hogy eléggé gyűröttek vagyunk, mire leszállunk. Hogy valamelyest enyhítsünk ezen a kellemetlenségen, csomagoljunk a kézipoggyászba váltás alsóneműt és zoknit, arctisztító kendőt, fogkefét és fogkrémet, hölgyek alap sminket is (az alapozó a repülőn kerülendő).

+1. Aktivitással a jetlag ellen

Az interkontinentális repülés egyik mellékhatása a "jetlag", amit senki nem szeret. A jelentős időeltolódás felborítja a bioritmust, fáradttá és feszültté tesz, ráadásul napokig is eltart, amíg akklimatizálódunk. A legjobb módszer ennek leküzdéséhez nem a literszámra ledöntött kávé, sokkal inkább a szabadtéri mozgás. A napsütés hatására a belső óránk is hamarabb alkalmazkodik az új időzónához, a kocogás vagy más aktív mozgásforma pedig energikussá tesz.



2022. 04. 20. (szerda) 09.00