A barokk Szicília
Caltagirone, Ragusa, Modica, Catania, Noto, Scicli, Militello, Palazzolo – ezek a nevek nem egy múltbéli dicső olasz futballválogatotthoz tartoznak, hanem Szicília délkeleti részén található Val di Noto régiót fémjelzik, a vidéket, amit egy 17. századi földrengés tett igazán ismertté. Szicília egyébként is tektonikusan aktív terület, de az 1693-as nagy földrengés különösen nagy pusztítást okozott, romba döntve a legtöbb települést a régióban. A katasztrófa után a városokat és utakat példás gyorsasággal és szakértelemmel építették újjá, a várostervezés és az építészeti folytonosság kiemelkedő példáit hagyva az utókorra. Az igyekezetet az UNESCO is díjazta, mikor is a teljes Val di Noto régiót világörökségi védelem alá helyezte 2002-ben. Az elismerés nem is csoda, hiszen a régió városaiban sorjáznak a szebbnél szebb, az ún. szicíliai barokk stílusban fogant építészeti remekművek.
A vidék névadója Noto városa, a sziget egyik legszebbje, a romba dőlt települést az újjáépítés során pedig egy teljesen új várost építettek új utcaszerkezettel, pompás barokk palotákkal és templomokkal. Az építkezésekhez a környék fehér mésztufáját is használták, melyet később a napsugarak bebarnítottak, így alakítva ki a város mai jellegzetesen mézbarna színét.
Ragusa kissé távolabb esik a turisták által bejárt fő csapásiránytól, ezért kényelmesebben, nyugodtabban fedezhetjük fel a város csodáit.
Modica, az építészéti remekművek mellett elsőrangú csokoládéjával is hódít, amely különleges és titkos technológiával készül, és nem tartalmazhat kakaóbab-őrleményen és nádcukron kívül semmilyen adalékanyagot.
Caltagirone, az ezeréves múltra visszatekintő „kerámiaváros”, ahol az üzletek kirakatai és a házak udvarai tele vannak élénk színűre festett edényekkel és köcsögökkel.
Olaszországi és ezen belül szicíliai utazásaink itt.
2024. 10. 04. (péntek) 10.17