A sarki fény nyomában


A sarki fény jelensége már a legkorábbi civilizáció embereit is elbűvölte. Az égen táncoló színes hullámokat a több mint 30 000 éves franciaországi barlangrajzok is megőrizték.

Az északi fény legnagyobb valószínűséggel az északi félteke sarkkörének környékén figyelhető meg tiszta őszi és téli éjszakákon. A jelenség okozói a napkitörések során a légkörbe került töltött részecskék, melyek kölcsönhatásba kerülnek a Föld légkörkének gázaival, és ennek eredménye a sokféle színben ragyogó égbolt. A megfigyeléshez tehát jó adag szerencse is kell, hiszen a fentiek együttállása nélkül nem láthatjuk ezt a gyönyörű jelenséget.

Az elmúlt években azonban annyira felerősödött a naptevékenység, hogy a szokásosnál jóval délebbre – a Balti államokban, Délkelet-Angliában, Hollandiában - is észlelhető volt az északi fény.

Íme 6 úti cél Európában, ahol jó eséllyel találkozhatunk a bűvös égi fényjátékkal.

Tromso, Norvégia

Az egyik legnépszerűbb célpont Európában, ha sarki fényre vadászunk, az esély pedig elég magas a szeptembertől áprilisig tartó időszakban, mivel alacsony a fényszennyezés és viszonylag kevés a felhőzet. Tromosben számos helyi cég kínál megfigyelő programokat, busszal, vonattal, hajóval vagy akár jégkunyhóban bekuckózva.

Csoportos téli utazások Tromsobe.

Rovaniemi, Lappföld (Finnország)

A statisztikák szerint évi 150 éjszaka is szerencsénk lehet (leginkább az őszi hónapokban), de egész márciusig kitűnő az esély a fényjátékra. Lappföld egy téli meseország minden korosztály számára, ahol ráadásul rengeteg egyéb program közül választhatunk (szánozás, husky farm, rénszarvasok és persze az igazi Mikulás otthona). Akik nem szeretnének szervezett északi-fény programon részt venni, a városközponttól mintegy 10 perces sétával érhetik el az Arktikum Múzeum mögötti kilátópontot. Az Aurora Alert alkalmazással pedig valós idejű adatokat kaphatunk a várt eseményről.

Csoportos téli utazások Lappföldre.

Jökulsarlón gleccserlagúna, Izland

Akik a drámai fotótémákat keresik, a Jökulsarlón lagúnánál biztosan festői hátteret találnak az északi fényes képekhez. A sziget déli felén húzódó gleccsertó mellett szinte nincs fényszennyezés, és a vízben úszó jéghegyek misztikus környezetet teremtenek. Október és március között jók az esélyek, de a legnagyobb szerencsénk decemberben lehet, amikor a rövid nappalokat hosszú, sötét éjszakák váltják. A Hello Aurora applikáció segítségével pedig jobban tervezhető a lagúna parti kirándulás ideje.

Csoportos téli utazások Izlandra.

Ilulissat, Grönland

A Disko-öbölben fekvő Ilulissat jégfjord 2004 óta az UNESCO világörökségének része. Bár az északi fényt már szeptembertől láthatjuk, a legjobb időszak mégis a december végi ünnepek körül van. A helyiek kétszer is köszöntik az Újévet: egyszer a dán idő szerint, majd 4 órával később a helyi idő szerint is ünnepelnek. Ha szerencsénk van, ezt megkoronázhatjuk egy látványos égi fényjátékkal is.

Shetland, Skócia

A napciklus, amely egy 11 évből álló periódus, éppen 2024-ben és 2025-ben éri el a kitörések csúcsát, és a jelenséghez kapcsolódó programok már Skóciában, sőt Észak-Angliában is egyre népszerűbbek. A Shetland-szigetek, mint az Egyesült Királyság legészakiabb része, biztosítja legnagyobb eséllyel az élményt. Az előfordulás gyakorisága itt nem túl nagy, azonban a rendkívül tiszta levegő és a lakott területek távolsága miatt garantált a fantasztikus látvány – aki kellő idővel és türelemmel rendelkezik, érdemes kivárnia. Az Aurora Watch applikáció segít a kedvező időszak kiválasztásában.

Feröer szigetek, Dánia

Feöer tipikusan nyári desztináció, azonban a rideg téli hónapok kedvezőbb árakat és több szabad szállodai férőhelyet jelentenek, nem mellesleg pedig az elragadó északi fényt is jól megfigyelhetjük itt. A jelenség feltűnéséhez megfelelő időjárási körülmények szükségesek. Ideális hónapok novembertől februárig tartanak, és különösen kedvezőek az újhold sötét éjszakái előtt napok.

Forrás: nationalgeografic.com



2024. 10. 29. (kedd) 15.31