A világ első óceántisztító gépe


Jelenleg 5 billió műanyagszemét úszik a Csendes-óceán felszínén, melynek megtisztítása hagyományos módszerekkel (hajókkal és hálókkal) több ezer évbe és milliárd dollárokba kerülne.
Az Ocean Cleanup non-profit szervezet 2013-ban alakult meg, amikor a mindössze 18 éves Boyan Slat megálmodta az óceántisztító gépet. A gép 2018 szeptemberében fogja megkezdeni működését, szakértők szerint öt év alatt tisztíthatja meg a Hawaii és Kalifornia között felgyülemlett szemétsziget területének felét. A szemétsziget közel 1,6 millió négyzetkilométer kiterjedésű és 80 ezer tonna szemétből áll. Az Ocean Cleanup projekt céljául tűzte ki, hogy 2040-re az óceáni műanyag 90%-át fogja eltávolítani.

A non-profit szervezet által létrehozott rendszer 60 tartályba gyűjti majd össze a szemetet, amit aztán csónakokkal visznek 6-8 hetente a szárazföldre. A csövek különleges kialakításának köszönhetően nem veszélyesek a halakra, sem más vízi élőlényekre. A rendszereket úgy tervezték, hogy a néhány milliméteres műanyagdaraboktól kezdve egészen a nagy törmelékeket is el tudják távolítani, beleértve a hatalmas, eldobott halászhálókat is, amelyek tíz méter szélesek lehetnek.

Az óceántisztító a világ első olyan szerkezete, amely passzívan tisztítja meg az óceánokat. A rendszerek  teljes mértékben támaszkodnak az óceán természetes erőire, az áramlatokat kihasználva nem igényelnek külső energiaforrást a műanyag befogására. Az összes elektronika napenergiával működik.

Forrás: theoceancleanup.com és Világjáró Utazási Magazin



2018. 08. 27. (hétfő) 11.19