Grönland választott
A 2,16 millió négyzetkilométeres, de mindössze 56 ezres lakosságú Grönland Dánia része: a dán király az államfő, a grönlandiaknak dán útlevelük van, a dán korona a pénznem és Dánia felel a honvédelemért, illetve a rendőrségért, de Grönlandnak saját miniszterelnöke, kormánya, parlamentje, politikai pártjai és választási rendszere van.
Idén március 11-én tartották a következő parlamenti választásokat: az Inatsisartut, a grönlandi parlament 31 helyéért hat politikai párt vetélkedett. Ezek közül négy a teljes függetlenségének a híve, kettő pedig unionista, azaz az országot továbbra is Dánia részeként képzeli.
Grönland talán soha nem szerepelt annyit a világhírekben, mint az elmúlt hetekben, amióta Trump többször bejelentette igényét a szigetországra. Azon túl, hogy ezzel egyetlen grönlandi párt sem ért egyet, a közvélemény-kutatások is egyértelműek: a grönlandiak 85%-a nem szeretné, hogy az országuk az Egyesült Államok része legyen, 9% bizonytalan, és mindössze 6% támogatná ezt.
A választást a grönlandi Demokrata Párt nyerte a szavazatok 30%-ával. Ez a párt korábban annak volt a híve, hogy Grönland maradjon Dánia része, de az utóbbi időben – távlati célként – már a teljes függetlenséget jelölte meg. Mivel Trump fenyegetései fontos elemei a grönlandi közbeszédnek, ezt az eredményt úgy is lehet értékelni, hogy sok grönlandi véli, nagyobb biztonságot jelent az Egyesült Államokkal szemben, ha Grönland szorosabb kapcsolatban marad Dániával.
A második helyet a Naleraq (Tájékozódási Pont) nevű, a gyors függetlenséget támogató párt érte el 24%-kal. Az eddigi kormánykoalíció két pártja, a baloldali, függetlenség párti Inuit Ataqatigit (Népközösség) és a Siumut (Előre) az előző választásokhoz képest a szavazóik harmadát, illetve felét elveszítve, így csak a harmadik és negyedik helyen végzett. A konzervatív-liberális Atassut (Kapcsolat) a korábbi eredményeihez hasonlóan 7%-ot kapott. Az új, Qulleq (Olajlámpa) nevű párt, amely az olajbányászat megindításáért kampányolt és amelynek a vezetője Trump mellett állt ki, mindössze 1%-ot kapott.
Összefoglalva elmondhatjuk, a választási eredmények megerősítették azt, hogy a grönlandiak túlnyomó többsége nem szeretne az Egyesült Államok része lenni, és egyre többen vannak, akik a Dániától való teljes függetlenséget egy hosszabb folyamat részeként képzelik el.
Grönlandi útjaink: ezen a linken.
2025. 03. 17. (hétfő) 08.00