Különleges világ Brooklynban
Ha először járunk New Yorkban, Manhattan városrész is rengeteg látnivalóval kecsegtet. Ha azonban hosszabb tartózkodást tervezünk, vagy már nem az első alkalommal jutunk el a Nagy Almába, esetleg kicsit más, szélesebb perspektívában látnánk a várost, metrózzunk át Brooklyn déli részére, ahol a williamsburgi zsidó negyedben egy teljesen új világba csöppenünk.
Ha Brooklyn északi felén szállunk ki a metróból vagy átsétálunk a Williamsburg hídon, nagy kontrasztot tapasztalhatunk, ahogy dél felé haladunk. Míg Brooklyn alapvetően a művészek és a jómódú fiatalok otthona, a williamsburgi zsidó negyed utcái meglehetősen puritánok: az épületek egyszerűek, melyeken itt-ott mállik a vakolat és az ablakokat is rácsokkal védik.
A közösség nagy része éppen a szegénységi küszöb felett él. A férfiak leginkább a Tóra tanulmányozásával foglalkoznak, és mivel nincs kellő világi tanulmány a hátuk mögött, amelyekkel magasabb fizetést biztosító állást tudnának vállalni, a nőkre hárul a család fenntartása. Ráadásul ezekben a családokban sok gyerek is születik.
Felmerülhet a kérdés, hogy mennyire biztonságos itt sétálni. Szerencsére azonban nem kell erőszaktól tartani, sőt, New York más szegényebb negyedeitől eltérően itt kifejezetten alacsony a bűnözés. Mindenki ismeri a másikat, segítik egymást, így egész nyugodtan nekivághatunk a mellékutcáknak is.
Sétánk során vegyük észre a helyi kis boltokat, zsinagógákat, és különösen az embereket! Mielőtt azonban nekivágunk, nagyon fontos, hogy kellő ismeretünk legyen a helyi szokásokról, és így megértsük az életmódjukat.
Williamsburg ortodox zsidó negyede a legnagyobb az Egyesült Államokban. Lakói haszid zsidók, akik a 2. világháború idején menekültek ide Magyarországról, és nagyon szigorú szabályok szerint élnek. Egy olyan, kultúrákat vegyítő metropoliszban, mint New York, különösen kirívó egy ilyen közösség elzártsága: az itt élők gyakorlatilag senkivel sem keverednek. Mindenük megvan, ami a mindennapi élethez szükséges: saját üzletek, bankok, iskolák, orvosok. Egy kisváros a nagyvárosban.
A mi világunktól eltérően, a zsidó közösség tagjai rendkívüli módon ragaszkodnak hagyományaikhoz és a család minden tagjának jól meghatározott szerepe van. A házasságok jelentős része előre elrendezett frigy, melyben az érintett családok mellett a rabbi kap fontos szerepet.
A házasságban élő nők leborotválják a fejüket, az utcára kendőben vagy parókában mennek ki. A ruhájuk nagyon egyszerű, mely a szerénységüket jelképezi: sötét ruha, hosszú szoknya, lapos cipő és semmi kiegészítő. A férfiak fehér inget, fekete nadrágot és felöltőt hordanak, a kalap pedig fontos kiegészítője az öltözéknek, mely az alkalomtól függően különböző lehet.
A keresztények vasárnapjához hasonlóan a zsidóknál a szombat a pihenő nap. Itt azonban ezt is rendkívül szigorúan veszik: a boltok zárva vannak, tilos a munka, de még a házimunka és az autóvezetés is. Emiatt a péntek nagyon rohanós nap, hogy szombatra minden meglegyen, és a napot a családdal, megszentelve tudják tölteni.
Ha éppen szombaton tévedünk ebbe a kerületbe, észrevehetjük, hogy a férfiak és nők a legjobb ruháikban mennek a zsinagógába, az utcák, a parkok pedig tele vannak gyerekekkel.
Persze, mint mindenhol a világon, itt is lehetnek kiskapuk. Erre találták ki az eruvot, melynek segítségével betartják a szigorú szombati munkatilalmat, ugyanakkor lehetőség is van azt valamelyest megkerülni. A közösség zseniális ötlete nyomán – tudjuk, milyen találékony a zsidó nép – létrehozták az eruvot, vagyis a szabad zónát. Ez gyakorlatilag egy átlátszó fonallal körbekerített demarkációs zóna, amin belül megengedett olyan tevékenységek végzése, mint babakocsit vagy kerekesszéket tolni, anélkül, hogy megsértenék a törvényt. Ha a Lee sugárúton járunk, észre is vehetjük ezt a fonalat, amely jó néhány háztömböt körbevesz. Tökéletes állapotban kell lennie szombatra, ezért ha bárhol sérülést tapasztalnak, pénteken egy karbantartó csapat végzi el a szükséges javításokat, mindezt egy rabbi felügyelete mellett.
Ha kedvünk támad felfedezni ezt a környéket, jusson eszünkbe, hogy ez nem egy film díszlete, hanem egy nagyon vallásos közösség otthona. Ha a különös öltözék vagy hajviselet vonzza is az idegen tekintetet, ne hozzuk őket kellemetlen helyzetbe: ne bámuljuk őket, és tisztelettel készítsünk fotókat, mert nem szeretnek a kamerák fókuszában lenni!
A kulturális sokk meglehetősen nagy lehet, különösen, ha nem találkoztunk még ezzel a világgal. Meglepő lehet, hogy a nők és a gyerekek az utca egyik oldalán mennek, a férfiak (általában csoportban) a másik felén. A férfiak sosem néznek egy nő szemébe, és észrevehetjük, hogy leszegett fejjel, a földet bámulva sietnek a dolgukra. Az idegenekről a legtöbb esetben tudomást sem vesznek, mivel nagyon ritka, hogy bárkivel a közösségükön kívül kapcsolatot teremtenek.
Őszi New York-i csoportos utazásunk részletek itt található.
forrás: hellotickets.com, offbeatbudapest.com
2024. 04. 25. (csütörtök) 09.00