Mi vár ránk az Antarktiszon?
Ha vállaljuk óceánjáró hajóutunk részeként a 2 napig tartó viszontagságokat a Drake-szoroson át, életreszóló élményben lesz részünk, cserébe meglehetősen szokatlan előírásokhoz kell alkalmazkodnunk. Az antarktiszi egyezmény 1964 óta rendelkezik a térség élővilágának és természeti környezetének védelméről is, különös tekintetettel a fókák, pingvinek élőhelyének megőrzéséről, a tengerszennyezés megelőzéséről és az ásványvilág érinthetetlenségéről.
Mit láthatunk?
Rengeteg a pingvin kolónia, menetelnek le a tengerhez naponta többször is, akár hason csúszva – lenyűgöző látvány. A hangjuk erős, szokatlan, és 3-4 óra szinte elrepül mellettük.
Fókák fekszenek körös körül a hóban vagy látszólag békésen nézelődnek a jégtáblákon, de valójában az éppen arra járó pingvinekre vadásznak, akik moccanni sem mernek, ha észreveszik az ellenséget.
Ha szerencsénk van, orka csapat úszik a hajó körül az öbölben hosszú ideig. Bálnákat is látunk a gumicsónakból és a hajóról.
Ragadozó madarak köröznek a látogatók feje fölött, és persze a pingvin kolóniák óvatlan tagjaira vadásznak – kevés sikerrel, mert a pingvinek résen vannak.
Hatalmas jéghegyek amerre csak a szem ellát.
Néhány óra alatt megtapasztalhatjuk a sarkvidéki időjárás összes arcát: hóesés, jégeső, szikrázó napsütés gyorsan váltja egymást.
Mit kell megtennünk az Antarktisz védelmében az élményért cserébe?
Az Antarktiszon maximum 100 fő szállhat ki egy időben. A hajók nem tudnak kikötni, ezért 8-10 fős gumicsónakokban viszik ki az utasokat a partra.
A partaszállás előtt a ruházatunkat aprólékosan átvizsgálják. A tépőzárakban nem lehetnek szöszök, a nadrág és kabát alján lévő részekben sem, ki kell kefélni és tisztitani, porszívózni. A kesztyűt, sapkát, pulóvert úgyszintén. A hajón kapunk speciális gumicsizmát. Ennek két oka is van. Úgy szállunk ki a csónakokból, hogy kb. vádli közepéig vízbe kell lépni, így a bakancs remekül véd. Másrészt jól tisztán lehet tartani, mert a helyi környezet védelme első számú prioritás. A gumicsizmák talpából és recéiből ki kell piszkálni az 1-2 mm-es kavicsokat, magokat, fűszálakat minden egyes partra szállás előtt, aztán fertőtlenítő mosás következik. Amikor visszatérünk a hajóra, slaggal mossák le a cipőnk talpát, vagy át kell haladni egy bakancstisztító berendezésen. Mindezt a déli sarkot fenyegető madárinfluenza megelőzésének érdekében tesszük.
Nincs műanyag palack a hajón – az éttermekben üvegkancsó van, illetve mindenki kap egy fémkulacsot, amit az út alatt használnia kell. A hajóról semmi nem kerül a tengerbe, csak a többszörös tisztításon átesett szennyvíz. Minden más szemetet kivisz a hajó az amerikai kontinensre, ahol a megfelelő szemeteskonténerbe kerülnek.
A szárazföldön nem szabad leülni sehová, se kőre, se sziklára, se a hóba. Letérdelni, leguggolni, lefeküdni vagy bármit a hóba letenni tilos. Nem ehetünk és nem ihatunk. Akár 1 pingvin megfertőződésétől kihalhat egy egész kolónia. Nincs mosdó, ha a szükség szólít, akkor vissza kell menni a hajóra, ami nem közvetlenül a parton köt ki.
Nyilvánvalóan meg sem fordulhat a sarkvidékre látogató turista fejében, hogy szemeteljen vagy dohányozzon. Az állatok nyugalma érdekében hangosan beszélni sem szabad.
A pingvineket a szabályok ismertetése után már eszünkbe sem jut megsimogatni, etetni. Öt méternél közelebb nem mehetünk hozzájuk. A kitaposott útjaikat nem szabad keresztezni és mindig elsőbbséget kell adni nekik a mozgásterületükön! Zavarni nem lehet őket semmilyen formában. Csak a kijelölt és kitaposott utakon közlekedhetünk: piros botok jelzik, hogy hol és meddig mehetünk. Ha a pingvin jön túl közel hozzánk, nekünk kell óvatosan hátrálni. A szabályok betartásáról a hajó személyzete gondoskodik, aki megszegi, az út hátralevő részében csak a nagy hajóról nézheti a tájat, nem szállhat többé partra.
Arra is figyelnünk kell, hogy a hajón alkonyatkor és hajnalban mindig elhúzzuk a függönyöket, nehogy a madarak nekirepüljenek a kivilágított ablakoknak. A folyosón levőket is letapasztja a személyzet egy kartonpapírral.
Semmihez nem fogható élményben lesz részünk, ha az Antarktiszt választjuk úti célnak. Mindenképpen szervezetten érdemes nekivágni az útnak.
Csoportos utazásunk részletei itt találhatók.
források: törzsutasunk személyes tapasztalai mellett travellina.hu, wikipedia.hu
2024. 04. 15. (hétfő) 09.00