Ikonikus látnivalók a Föld körül
Vajon mennyi időbe telt, amíg felépültek?
BővebbenBONO UTAZÁSI KÖZPONT - Minden közel van. INFO vonal: +36 1 / 235 80 10 | info@bonoutazas.hu
Utazni jó. Különösen egy olyan országba, ahol történelmi városokat, meseszép hegyeket, gyönyörű tengerpartot, varázslatos sivatagot egyaránt találunk. A bazárokban évezredes hagyományok szerint dolgozó fazekasok, szőnyegszövők, ötvösök, bőrősök munkái késztetik megállásra a látogatót. A természet sem kevésbé gazdag: északon narancsfák, délen pálmafák alatt pihenhetünk meg. Kevesen tudják, de Marokkó egyben a gyönyörű hegyek országa is: az Atlasz némely csúcsa 4000 méternél is magasabb. Ha egészen délre megyünk, megnézhetjük a sivatagot: semmihez sem hasonlítható élmény egy homokdűne tetejéről nézni a szaharai napfelkeltét. És ha még ez sem elég: az Atlanti-óceán partján több ezer kilométer hosszú tengerpart húzódik.
Utazni jó. Különösen egy olyan országba, ahol az emberek kedvesek, és ahol természetesnek veszik, hogy meghívják az utazókat egy forró mentateára.
Utazni jó. Különösen az életre szóló élményeket kínáló Marokkóba. Érdemes elmenni ebbe a gyönyörű és barátságos országba. Hiszen utazni jó.
Miért érdemes Marokkóba utazni?
Látnivalók Marokkóban (forrás: Lonelyplanet):
UNESCO világörökségi listán szereplő értékek:
Terület: 446 550 km² (a nemzetközi jogilag még rendezetlen státuszú nyugat-szaharai tartományokkal együtt 712 ezer km²).
Népesség: közel 34 millió.
Államforma: alkotmányos monarchia.
Főváros: Rabat (577 ezer fő lakos, 2600 kilométerre Budapesttől).
Országhívószám: +212.
Pénznem: marokkó dirham (MAD). 1 marokkói dirham 39,9 forint. (2025. január). Az aktuális árfolyam itt található.
A bankokban forintot nem fogunk tudni váltani, csak konvertibilis valutákat pl. euró, dollár, font. Egyes bazárokban elfogadják az eurót is, azonban számítsunk a kedvezőtlen árfolyamra.
Felhívjuk utasaink figyelmét, hogy 1000 dirhamnál többet nem lehet ki-, valamint bevinni az országba.
Legajánlatosabb eurót vinni és a repülőtéren a helyi valutára váltani.
Sok helyen nem fogadják el a bankkártyát, ezért legyen nálunk készpénz.
Hivatalos nyelv: arab.
Beszélt nyelvek: arab, francia, angol.
Árak: Marokkóban a magyarországihoz hasonló árakkal kell számolnunk. Néhány jellemző élelmiszerár: hamburger/kebab 28-32 MAD, egy tál tazsin 180 MAD, háromfogásos éttermi étkezés 180-220 MAD, 1 vagy 1,5 literes víz: 5-6 MAD a boltban, a hotelek éttermében 30-40 MAD, üdítő kb. 9 MAD, cappuccino 17 MAD, üveg sör 32-40 MAD. Egy egyirányú menetjegy tömegközlekedési eszközön 4,5 dirham, taxizni 7 dirhamért tudunk kilóméterenként. A legtöbb boltban érdemes alkudni. Marrakeshben számtalan ajándéktárgyat vehetünk, legyen szó akár import vagy export cikkről.
Beutazási feltételek: 30 napot meg nem haladó tartózkodás esetén Marokkóba a magyar állampolgárok vízum nélkül utazhatnak be, és a hazautazásig érvényes útlevéllel kell rendelkezniük. A belépésnél ügyelni kell arra, hogy a marokkói határőr a beutazási pecsétet és a regisztrációs számot bepecsételje az útlevélbe, mivel ezek igazolják a legális belépést az országba. Ezek hiányában a tartózkodás illegálisnak is minősülhet.
Diplomáciai képviselet:
Nagykövetség:
Konzuli Hivatal:
Éghajlat: az óceánparton hűvös áramlat a jellemző, amely nyáron kellemesen felpezsdíti a meleget, míg télen inkább az ember nyirkosság érzetét erősíti. A Földközi-tenger közelében az olasz és spanyol érzéshez hasonló tapasztalható. Ez alól a hegységek területei kivételek, ahol télen sokkal alacsonyabb a hőmérséklet. A nyárra a száraz és meleg időjárás jellemző. Felhívjuk figyelmüket arra, hogy nyáron a sivatagi területeken homokvihar veszély előfordulhat.
Mikor utazzunk Marokkóba? A legideálisabb választás március és május között Marokkóba utazni. A melegebb, zsúfoltabb időszak július és augusztus közé tehető. A Ramadán időszakát javasolt inkább elkerülni, mert ekkor egyes létesítmények zárva tartanak.
Időeltolódás: -1 óra a magyarországi időhöz képest.
Közbiztonság: a közbiztonság jó, csak a szokásos elővigyázatosságokra van szükség. Zsebtolvajokkal a zsúfoltabb városrészekben, piacokon érdemes számolni. Jó, ha úti okmányainkról másolatot készítünk és az eredetitől külön helyen tároljuk.
Közlekedés: Marokkó jó úthálózattal rendelkezik, és jobboldali vezetés van érvényben. A városon belüli közlekedés sokszor tűnhet kaotikusnak. A közlekedési bírságok igen magasak és azokat a helyszínen kell megfizetni.
Orvosi ellátás: a beutazáshoz semmilyen oltásra nincs szükség. A sürgősségi egészségügyi ellátás ingyenes, de változó színvonalú, a magánkórházak ellátása drágák. Érdemes mindenre kiterjedő utasbiztosítás kötni.
Szállások: a szállodák nagy része nem éri el az Európában megszokott színvonalát. A történelmi nagy városokban lakhatunk kellemes riádokban (óvárosi palotákban).
Gasztronómia: Észak-Afrikában a legváltozatosabb, érezhetők a spanyol, francia és szenegáli konyha hatásai. Sok gyümölcsöt és zöldséget, valamint halat fogyasztanak. Gyakran találkozhatunk bárányból, vagy galambhúsból készült ételekkel, amelyhez tojást, babot, sárgarépát, mandulát, vagy mézet használnak fel. Jellemző a konyhára továbbá az édes és sós ízek keveredése.
Ételek, amelyeket érdemes megkóstolni, ha Marokkóban járunk:
Turista etikett:
Hasznos kifejezések arabul:
Vajon mennyi időbe telt, amíg felépültek?
BővebbenAjánlatok a Bono nyári utazási kínálatából
BővebbenKihívások és fejlesztések a légközlekedésben.
Bővebben