Utazni jó! De miért is?
Ismert és ismeretlen szerzők értékes gondolatai az utazásról.
BővebbenBONO UTAZÁSI KÖZPONT - Minden közel van. INFO vonal: +36 1 / 235 80 10 | info@bonoutazas.hu
A Himalája szívében fekvő bhutáni királyság a világ egyik utolsó, a külvilágtól majdnem teljesen elzárt országa, ahol szinte érintetlenül őrződtek meg az évezredes hagyományok. A 2/5 magyarországnyi (38 394 km²) ill. mindössze 870 ezres lakosságú államot saját nevén a Mennydörgő Sárkány Birodalmának nevezik. A modern élet vívmányai még alig érték el az országot, a 7000 méternél is magasabb hegyek között pedig évszázados múltú kolostorok rejtőznek. Bhután csak 1974-ben nyílt meg a turizmus számára, és ma is csak kevés kivételezett utazó juthat el ebbe a fantasztikus országba.
Miért érdemes Bhutánba látogatni?
Látnivalók Bhutánban:
Terület: 38 394 km² (Magyarországénak kb. 40 %-a).
Népesség: kb. 870 ezer (Magyarországénak kb. 9 %-a).
Államforma: alkotmányos monarchia.
Főváros: Thimphu (népessége kb. 115 ezer).
Országhívószám: +975.
Pénznem: bhutáni ngultrum (BTN), váltópénze a chhertum (1/100). 1 ngultrum = kb. 4,4 Ft. Az aktuális árfolyamot ezen a linken érheti el.
A ngultrum csak helyben váltható, leginkább USA-dollár ellenében. Bankkártyát csak nagyon kevés helyen fogadnak el.
Hivatalos nyelv: dzongkha.
Beszélt nyelvek: dzongkha, angol (nagyon sokan beszélik).
Árak: a csomagtúrák ára minden jelentős költséget (szállás, teljes ellátás, transzferek, belépők, kirándulások, idegenvezetés) tartalmazzák, helyben csak az italfogyasztást (üdítők kb. 200 Ft, sör kb. 400 Ft) és a vásárolt ajándéktárgyakat kell fizetnünk.
Beutazási feltételek: magyar állampolgárok csak utazási irodán keresztül intézett vízum bírtokában utazhatnak be. Az útlevélnek az érkezéstől számítva 6 hónapig érvényesnek kell lennie.
Diplomáciai képviselet: Bhután magyar képviseletét Újdelhi Konzuli Hivatala látja el.
Éghajlat: az ország középső részében (Paro és Thimphu környéke) szeptembertől májusig, beleértve a téli időszakot is, napközben kellemesen meleg napsütésre, éjszaka csípős hidegre számíthatunk. Júniustól augusztusig a monszun alatt meleg, csapadékos idő van. Dél-Bhutánban trópusi, északon magashegységi klíma uralkodik.
Mikor érdemes Bhutánba látogatni? A legideálisabb időjárás a Bhutánba való látogatáshoz szeptember-november és március-május közé tehető. A monszun által veszélyeztetett időszak június-augusztus között van. Az úgynevezett Thimphu Tshechu, amely egy évente megrendezett vallási fesztivál, minden ősszel kerül megrendezésre.
Időeltolódás: a téli időszámítás alatt +5, a nyári időszámítás alatt +4 óra (pl. amikor Budapesten nyáron dél van, Timpuban délután 4 óra).
Közbiztonság: kiemelkedően jó, mindössze a szokásos elővigyázatosságra van szükség.
Közlekedés: BALOLDALI. Az utak szerpentínesek, ezért általában csak lassan lehet haladni. Autóbérlésre nincsen lehetőség, minden transzfer a helyi utazási iroda szervezésében, jellemzően kisbusszal történik. Szárazföldön csak India felől lehet belépni, de ez időigényes és körülményes.
Orvosi ellátás: semmilyen oltásra nincsen szükség. A magassági betegség Paróban és Thimpuban normál egészségi állapotú személyeknél nem jelentkezik. Az egészségügyi ellátás nem magas szintű, de ingyenes. Érdemes utasbiztosítást kötni.
Szállások: a szállodák nagy része középkategóriának felel meg. Gyakran előfordulhat, hogy a szállodák kívülről elegánsabbnak néznek ki, a szobák berendezése viszont egyszerű. A szobákhoz mindig tartozik saját fürdőszoba.
Gasztronómia: a bhutáni konyha jellemző alapanyaga a chili, mely majd minden ételben megtalálható. Egyik legnépszerűbb ételük, az ema datse is zöld chiliből készül. Természetesen itt is kihagyhatatlan a konyhából a rizs, melyből inkább a dióra hasonlító ízű, vörös változatot kedvelik. A magas hegyvidéki területeken a búza fontos alapanyag. Húst nem fogyasztanak.
Ételek, amelyeket érdemes kipróbálni Bhutánban:
Turista etikett: ha le szeretnénk fényképezni egy helybélit, akkor előtte mindenképpen engedélyt kell kérni tőle. Az öltözködés tekintetében a lenge öltözék nem illendő, öltözzünk visszafogottan. A templomokba csak engedéllyel, a vezető kíséretében szabad belépni a lábbelit levéve. Ha elhagyjuk a templomot, szokás kisebb adományt hagyni. A bal kezet tisztátalannak tekintik a helyiek, ezért jobb kezünket használjuk, ha átadunk, vagy átveszünk valamit tőlük.
A tavakat szent helyként tisztelik, ezért ne ússzunk/fürdőzzünk bennük, illetve semmit se dobjunk bele.
Ismert és ismeretlen szerzők értékes gondolatai az utazásról.
BővebbenMilyen titkokat rejteget a Karib-tenger gyöngyszeme?
BővebbenA rosszfiú szobra Helsinkiben.
Bővebben