Miért érdemes Kínába utazni?
- Csodálatos nemzeti parkok, óriási hegyek, modern megapoliszok és hagyományos faluk teszik sokszínűvé az országot. A sivatagoktól kezdve a tengerpartokig mindent megtalálunk a palettán.
- A helyi emberek nagyon kedvesek és segítőkészek, még akkor is, ha nem beszélik a nyelvünket.
- Látogassuk meg a császári helyszíneket Pekingben: a Tiltott Várost, a Nyári Palotát és az Ég templomát.
- Érdemes felmenni Sanghaj legmagasabb felhőkarcolói egyikébe és élvezni a gyönyörű panorámát. A három legmagasabb sorrendben: Sanghai Tower, Jinmao torony, Shanghai World Financial Center.
- Utazzunk a Peking és Sanghaj között húzódó nagysebességű vasútvonalon a szuperexpresszel, amelynek sebessége 380 km/h, a legmagasabb engedélyezett sebesség a világon.
- Kiránduljunk el a kínai nagy falhoz. Rengeteg túraútvonal közül választhatunk, ahol különböző nézőpontból csodálhatjuk meg Kína gazdag történelmének egyik legfontosabb jelképét.
- Kihagyhatatlan a Terrakotta hadsereg Xi’an-ban, amely az első kínai császár, Qin Shi Huangdi sírhelyét védő agyagkatonák, lovak és kocsik összessége. A 180-200 centiméter magas figurák mind egyedi mintázatúak, és a világ legjelentősebb régészeti leletének számítanak.
- Állatbarátoknak ajánljuk a chengdui rezervátumot, az óráspandák otthonát, amiket nem csak mentenek, hanem szaporítanak is. A parkot más veszélyeztetett állatok is lakják, többek között az aranycerkók és a dél-kínai tigrisek.
- Sétáljunk a shanghaji Yuyuan Kert mesebeli világában, amely a hagyományos kínai elrendezést követi, fás és sziklás területek váltakoznak benne, kis tavakkal és hidakkal. A csodálatos kínai kertet a világ legszebb kertjei között tartják számon.
- Érdemes megmászni a lépcsőket a Huangshan avagy a Sárga-hegységben, amely az UNESO Világörökség része, és James Cameron világhírű filmjét, az Avatart ihlette.
- Sanya festői strandjai, melyeket „kínai Hawaii” névvel is illetnek. Itt található a világ egyik leghíresebb buddha szobra, a 108 méter magas, három oldalú szobor, amely a békét, a bölcsességet és az irgalmat szimbolizálja.
- Érdemes meglátogatni a Jiuzhaigou Nemzeti Parkot csodálatos természeti képződményei miatt. Varázsát a zöld és türkizkékszínű alpesi tavak és vízesések adják.
- Kínában több gigantikus, lélegzetelállító Buddha szobrot csodálhatunk meg. Hong Kongban, Lantau zöldellő szigete rejti a világ legnagyobb bronz Buddha szobrát. Leshanban pedig a világ legnagyobb faragott Buddha-szobrát tekinthetjük meg, amelyet egy szikla falából faragtak, és a következő korszak Buddháját ábrázolja, aki Kr. u. 4500-ban fog megjelenni.
- Érdemes felkeresni Longsheng teraszos rizsföldjeit, amely zöld színeivel lenyűgöző látványt nyújt és a világ legszebb tájképei közé sorolják.
- Fedezzük fel Tibet csodáit, köztük a dalai lámák egykori rezidenciáját, a Potala palotát, amely vallási és történeti örökség is. Mindemellett, Tibetben megcsodálhatjuk testközelből a világ legmagasabb hegyvonulatait.
- Érdemes felmenni Hong Kong legszebb kilátópontjához, a Viktória-csúcshoz.
- A Gansu tartományban található Mogao barlangok otthont adnak a több mint 1000 éves buddhista művek megdöbbentő gyűjteményének.
- A Tianmen Nemzeti Parkban függőleges sziklafalak mentén, üvegpadlós sziklasétányon sétálhatunk. Itt utazhatunk a világ leghosszabb felvonóján, illetve 999 lépcsőfok megmászása után a Tianmen barlangba jutunk. A hagyományok szerint, aki ide felkapaszkodik, boldogságban fogja leélni hátralévő napjait.
Legfőbb látnivalók Kínában (forrás: Tripadvisor):
- Mutianyu Nagy Fal, Peking
- Qin Terrakotta Hadsereg, Hszian
- Bund klasszikus épületei, Sanghaj
- Hong Kong Skyline
- Tien Tan Buddha-szobor
- Nyári Palota, Peking
- Viktória-csúcs, Hong Kong
- Tiltott Város, Peking
- Leshani Óriás Buddha
- Ég temploma, Peking
Jelentősebb UNESCO világörökségi listán szereplő kínai értékek:
- Kínai Nagy Fal (kulturális/1987)
- Taishan-hegy (kulturális/természeti/1987)
- A Ming- és Csing-dinasztia császári palotája Pekingben (kulturális/1987)
- A Mogao-barlangok (kulturális/1987)
- Taishan-hegy (kulturális/természeti/1987)
- A Ming- és Csing-dinasztia császári palotája Pekingben (kulturális/1987)
- A Mogao-barlangok (kulturális/1987)
- Az első kínai császár, Csin Shi Huang Ti síremléke az agyaghadsereggel (kulturális/1987)
- A „Pekingi előember" lelőhelye Csoukoutienben (kulturális/1987)
- A Huangshan-hegy (kulturális/természeti/1990)
- Jiuzhaigou-völgy Történelmi és Nemzeti Park (természeti/1992)
- Huanglong Történelmi és Nemzeti Park (természeti/1992)
- Wulingyuan Történelmi és Nemzeti Park (természeti/1992)
- A Konfucius-templom, a Konfucius-temető és a Kong család rezidenciája Kufuban (kulturális/1994)
- A Wudang-hegység történelmi műemlékegyüttese (kulturális/1994)
- A Potala palota történelmi együttese Lhászában (Potala palota, Jokhang)
- Templom és Norbulingka palota) (kulturális/1994, 2000, 2001)
- Az Emei-hegy környezete a „Leshani Óriás Buddha" szobor környezetével (kulturális/természeti/1996)
- A Nyári rezidencia és a „Császári Kertek" Pekingben (kulturális/1998)
- A Pekingi „Mennyei Béke” temploma: a császári áldozati oltár (kulturális/1998)
- A Ming- és a Csing-dinasztia császári síremlékei (kulturális/2000)
- A Longmen-barlangok (kulturális/2000)
- A Jungang-barlangok (kulturális/2001)
- A „Három párhuzamos folyó” a Yunnan Természetvédelmi Területen (Jangce, Mekong, Salween) (természeti/2003)
Terület: 9 596 960 km² (több, mint százszor nagyobb, mint Magyarország).
Népesség: kb. 1376 millió fő.
Államforma: népköztársaság.
Főváros: Peking (Beijing) (kb. 11,5 millió fő, 7340 kilométerre Budapesttől).
Országhívószám: +86.
Pénznem: Kína hivatalos pénzneme a Jüan (CNY). 1 CNY = 54 forint (2024. november). Aktuális árfolyam itt található.
A reptéren, bankokban, szállodákban és a nagyobb bevásárlóközpontokban lehet pénzt váltani, az érték mindenhol a Bank of China aznapi árfolyama, különbségek nem érzékelhetők a pénzváltók között. A "feketeárfolyam" alig különbözik a hivatalostól, így annak igénybevétele se nem ajánlott, se nem kifizetődő. Tekintettel arra, hogy a városban kizárólag a helyi fizetőeszközt, a yuant fogadják el, már a reptéren érdemes váltani. Nemzetközi hitelkártyák elfogadása terjedőben van, azonban mindenképpen szükséges készpénzt magunknál tartani, mert a bankautomaták gyakran meghibásodnak.
Hivatalos nyelv: mandarin kínai.
Beutazási feltételek: Magyar állampolgároknak a belépés időpontjában még legalább 6 hónapig érvényes útlevél szükséges a beutazáshoz. 2025. december 31.-ig azok a magyar hatóságok által kibocsájtott érvényes magánútlevéllel rendelkező utasok, akik üzleti, turisztikai, tranzit céljából utaznának be a szárazföldi Kína területére, a belépéstől számítva 30 napig kínai vízum igénylése nélkül léphetnek be és tartózkodhatnak az országban. Az aktuális beutazási szabályokról kérjük, tájékozódjon a Konzuli Szolgálat weboldaláról: https://konzinfo.mfa.gov.hu/utazasi-tanacsok-orszagonkent/kina
Diplomáciai képviselet: San Li Tun, Dong Zhi Men Wai No.10 , Beijing 100600, PRC, Telefon: 00-86-10-6532-0665.
Időjárás: északon (Peking és környéke) a tél decembertől márciusig tart. Ekkor a hőmérő ritkán emelkedik 0 fok fölé, viszont száraz és napos az időjárás. A nyár májustól augusztusig tart, ekkor gyakran van 38 fok és az eső sem ritka. A középső területeken (Sanghaj és környéke) a nyár (áprilistól októberig) hosszú, meleg és esős (főleg júliusban és augusztusban). Ugyanitt a tél rövid és hideg, a hőmérő majdnem ugyanazokat az értékeket mutatja, mint Pekingben. Délen (Kanton, Hong-Kong) a meleg és esős időszak áprilistól szeptemberig tart. Az ezt követő tél is jóval enyhébb, mint a többi területen.
Mikor érdemes Kínába utazni? A turisták által frekventált időszak a nyári hónapok, viszont ilyenkor nagy forróságra és magas páratartalomra kell számítani. Kínába tavasszal, márciustól májusig, vagy ősszel, szeptembertől novemberig tartó időszakban utazzunk, amikor a hőmérséklet 20 fok és 30 fok között mozog és nem esik eső. A kínai ünnepekkor, például a Kínai Újév vagy az október első hetében megtartott „arany hét” során az ország drágábbá és zsúfoltabbá válik, ilyenkor a legnagyobb turistalátványosságokat ajánlatos elkerülni.
Időeltolódás: + 6, télen +7 óra a magyarországihoz képest.
Biztonság: a közbiztonság Kínában jó, a zsebtolvajoktól védeni kell magunkat - fokozottan ügyeljünk értékeinkre. Az útlevélről készítsünk fénymásolatot, az eredeti fontos dokumentumokat érdemes a szálloda széfjében tartani.
Árak: Egy főétel kedvező árú étteremben 25 jüan, középkategóriájú étteremben egy háromfogásos étkezés két főre 150 jüan, egy szendvics 35 jüan, egy korsó helyi csapolt sört 7, egy üveg import sört 18, egy kapucsínót 27, egy üveg vizet 2,2, egy üdítőt 3,5 jüanért kaphatunk étteremben. ABC-ben vagy piacon 14 jüan 1 liter tej, 11 jüan fél kg kenyér, 13 jüan 1 kg alma, 9 jüan 1 kg banán. 1,5 liter palackozott ásványvíz 4,3, egy üveg sör 13, egy üveg bor 77 jüan. Egy egyirányú menetjegy tömegközlekedési eszközön 2 jüan, taxizni 2,4 jüanért tudunk kilóméterenként.
Egészség: a csapvíz fogyasztása nem ajánlatos, palackozott ásványvíz minden élelmiszerüzletben kapható. A külföldiek számára biztosított orvosi ellátás színvonala megfelelő, de drága, ezért még elutazás előtt érdemes biztosítást kötni. Idegennyelv-tudás az egészségügyben is rendkívül ritka.
Étkezés: a kínai étkezések rendszerint 6-8 különböző fogásból állnak, melynek fele zöldségétel. Ehhez jön a rizs és a leves. Zárásként mindig gyümölcsöt esznek és (cukor nélküli jázmin) teát isznak. Evőpálcikát használnak evőeszközként.
Ételek és italok, amelyeket érdemes kipróbálni:
- Dim Sum: kis adagokban felszolgált, hideg vagy meleg harapnivaló.
Legnépszerűbb fajtái: tavaszi tekercs (olajban sütött tekercs, többnyire zöldségekkel töltve), rizstészta tekercs (rizstésztába tekert gőzölt tekercs, garnélával, marhahússal vagy zöldségekkel töltve), garnéla gombóc, szíu máj (sertéshússal és gombával töltött gőzölt tészta).
- Sichuan Spicy Hot Pot, avagy Szecsuáni tüzes üst: a hot pot valójában egy ételkészítési mód, amikor asztal közepén elhelyezett edényben forraljuk fel a különféle ízű alapleveket, és ebben főzzük meg az alapanyagokat. Minden nagyobb régiónak van saját hot potja, melyek közül egyik leghíresebb a szecsuáni, mely a legcsípősebb mind közül.
- Sertésborda
- Pekingi sült kacsa
- Kínai töltött gőzgombóc
- Wonton Noodle Leves: töltött tésztás leves, az alaplé húsleves, és a vékony tésztájú batyukban a legnépszerűbb töltelékek a halak, rákok vagy sertéshús.
- Bubble tea: Ázsia egyik legkedveltebb tea alapú itala, melybe ízesített tápiógyöngyök és zselékockák kerülnek, melyeket egy vastag szívószálon keresztül szippantunk fel.
- Pajcsiu: gyakorta tévesen borként hivatkoznak rá, valójában magas alkoholtartalmú, égetett szeszes ital. Gabonapárlat, amit cirokból vagy rizsből készítenek.
Turista etikett:
- Üdvözlésképpen kezet fogunk, legelőször a legidősebb személlyel. A kínaiak kézfogáskor egy kicsit lesütik a szemüket, ez a tisztelet jele.
- A piacon való alkudozás szokásos és megszokott. Ha megkérdezzük valaminek az árát, azt jelenti, hogy érdeklődünk az iránt és meg szeretnénk venni.
- Kínában nem illendő borravalót adni - az utóbbi időben a turizmus megélénkülése miatt a szállodákban, az idegenvezetőknek és sofőröknek elvárt a borravaló, sok helyen szervizdíjt is felszámolnak.
- Étkezéskor használjunk evőpálcikát, még a leveshez is, a levét a szánkhoz emelve, magunkhoz döntve ihatjuk ki.
- A kínaiak a pontosságnak nagy jelentőséget tulajdonítanak, általában a megbeszélt idő előtt már megérkeznek, mellyel tiszteletüket fejezik ki.
Hasznos kifejezések:
- Nǐ hǎo (NeE HaO) – Szia
- Zàijiàn (Zie Jian) – Viszontlátásra
- Qǐng (CHeeNG) – Kérem
- Xièxiè (SHEEuh-SHEEuh)
- Bùyòng xiè (BOO yang SHEEuh) – Nincs mit, szívesen
- Qǐngwèn (CHeeNG wen) – Elnézést
- Shì (SHee) – Igen
- Bù Shì (BOO SHee) - Nem