Miért érdemes Kínába utazni?
- Csodálatos nemzeti parkok, óriási hegyek, modern megapoliszok és hagyományos faluk teszik sokszínűvé az országot. A sivatagoktól kezdve a tengerpartokig mindent megtalálunk a palettán.
- A helyi emberek nagyon kedvesek és segítőkészek, még akkor is, ha nem beszélik a nyelvünket.
- Látogassuk meg a császári helyszíneket Pekingben: a Tiltott Várost, a Nyári Palotát és az Ég templomát.
- Érdemes felmenni Sanghaj legmagasabb felhőkarcolói egyikébe és élvezni a gyönyörű panorámát. A három legmagasabb sorrendben: Sanghai Tower, Jinmao Torony, Shanghai World Financial Center.
- Utazzunk a Peking és Sanghaj között húzódó nagysebességű vasútvonalon a szuperexpresszel, amelynek sebessége 380 km/h, a legmagasabb engedélyezett sebesség a világon.
- Kiránduljunk el a Kínai Nagyfalhoz. Rengeteg túraútvonal közül választhatunk, ahol különböző nézőpontból csodálhatjuk meg Kína gazdag történelmének egyik legfontosabb jelképét.
- Kihagyhatatlan a Terrakotta hadsereg Xi’an-ban, amely az első kínai császár, Qin Shi Huangdi sírhelyét védő agyagkatonák, lovak és kocsik összessége. A 180-200 centiméter magas figurák mind egyedi mintázatúak, és a világ legjelentősebb régészeti leletének számítanak.
- Állatbarátoknak ajánljuk a chengdui rezervátumot, az óráspandák otthonát, akiket nem csak mentenek, hanem szaporítanak is. A parkot más veszélyeztetett állatok is lakják, többek között az aranycerkók és a dél-kínai tigrisek.
- Sétáljunk a shanghaji Yuyuan Kert mesebeli világában, amely a hagyományos kínai elrendezést követi, fás és sziklás területek váltakoznak benne, kis tavakkal és hidakkal. A csodálatos kínai kertet a világ legszebb kertjei között tartják számon.
- Érdemes megmászni a lépcsőket a Huangshan avagy a Sárga-hegységben, amely az UNESO Világörökség része, és James Cameron világhírű filmjét, az Avatart ihlette.
- Sanya festői strandjai, melyeket „kínai Hawaii” névvel is illetnek. Itt található a világ egyik leghíresebb buddha szobra, a 108 méter magas, három oldalú szobor, amely a békét, a bölcsességet és az irgalmat szimbolizálja.
- Érdemes meglátogatni a Jiuzhaigou Nemzeti Parkot csodálatos természeti képződményei miatt. Varázsát a zöld és türkizkékszínű alpesi tavak és vízesések adják.
- Kínában több gigantikus, lélegzetelállító Buddha szobrot csodálhatunk meg. Hong Kongban, Lantau zöldellő szigete rejti a világ legnagyobb bronz Buddha szobrát. Leshanban pedig a világ legnagyobb faragott Buddha-szobrát tekinthetjük meg, amelyet egy szikla falából faragtak, és a következő korszak Buddháját ábrázolja, aki Kr. u. 4500-ban fog megjelenni.
- Érdemes felkeresni Longsheng teraszos rizsföldjeit, amely zöld színeivel lenyűgöző látványt nyújt és a világ legszebb tájképei közé sorolják.
- Fedezzük fel Tibet csodáit, köztük a dalai lámák egykori rezidenciáját, a Potala Palotát, amely vallási és történeti örökség is. Mindemellett, Tibetben megcsodálhatjuk testközelből a világ legmagasabb hegyvonulatait.
- Érdemes felmenni Hong Kong legszebb kilátópontjához, a Viktória-csúcshoz.
- A Gansu tartományban található Mogao barlangok otthont adnak a több mint 1000 éves buddhista művek megdöbbentő gyűjteményének.
- A Tianmen Nemzeti Parkban függőleges sziklafalak mentén, üvegpadlós sziklasétányon sétálhatunk. Itt utazhatunk a világ leghosszabb felvonóján, illetve 999 lépcsőfok megmászása után a Tianmen barlangba jutunk. A hagyományok szerint, aki ide felkapaszkodik, boldogságban fogja leélni hátralévő napjait.
Legfőbb látnivalók Kínában (forrás: Tripadvisor):
- Mutianyu Nagy Fal, Peking

- Qin Terrakotta Hadsereg, Hszian
- Bund klasszikus épületei, Sanghaj
- Hong Kong Skyline
- Tien Tan Buddha-szobor
- Nyári Palota, Peking
- Viktória-csúcs, Hong Kong
- Tiltott Város, Peking
- Leshani Óriás Buddha
- Ég temploma, Peking
Jelentősebb UNESCO világörökségi listán szereplő kínai értékek:
- Kínai Nagy Fal (kulturális/1987)
- Taishan-hegy (kulturális/természeti/1987)
- A Ming- és Csing-dinasztia császári palotája Pekingben (kulturális/1987)
- A Mogao-barlangok (kulturális/1987)
- Taishan-hegy (kulturális/természeti/1987)
- A Ming- és Csing-dinasztia császári palotája Pekingben (kulturális/1987)

- A Mogao-barlangok (kulturális/1987)
- Az első kínai császár, Csin Shi Huang Ti síremléke az agyaghadsereggel (kulturális/1987)
- A „Pekingi előember" lelőhelye Csoukoutienben (kulturális/1987)
- A Huangshan-hegy (kulturális/természeti/1990)
- Jiuzhaigou-völgy Történelmi és Nemzeti Park (természeti/1992)
- Huanglong Történelmi és Nemzeti Park (természeti/1992)
- Wulingyuan Történelmi és Nemzeti Park (természeti/1992)
- A Konfucius-templom, a Konfucius-temető és a Kong család rezidenciája Kufuban (kulturális/1994)
- A Wudang-hegység történelmi műemlékegyüttese (kulturális/1994)
- A Potala-palota történelmi együttese Lhászában (Potala-Palota, Jokhang
- Templom és Norbulingka Palota) (kulturális/1994, 2000, 2001)
- Az Emei-hegy környezete a „Leshani Óriás Buddha" szobor környezetével (kulturális/természeti/1996)
- A Nyári rezidencia és a „Császári Kertek" Pekingben (kulturális/1998)
- A Pekingi „Mennyei Béke” temploma: a császári áldozati oltár (kulturális/1998)
- A Ming- és a Csing-dinasztia császári síremlékei (kulturális/2000)
- A Longmen-barlangok (kulturális/2000)
- A Jungang-barlangok (kulturális/2001)
- A „Három párhuzamos folyó” a Yunnan Természetvédelmi Területen (Jangce, Mekong, Salween) (természeti/2003)
Terület: 9 596 960 km² (több, mint százszor nagyobb, mint Magyarország). 
Népesség: kb. 1376 millió fő.
Államforma: népköztársaság.
Főváros: Peking (Beijing) (kb. 11,5 millió fő, 7340 kilométerre Budapesttől).
Országhívószám: +86.
Pénznem: Kína hivatalos pénzneme a Jüan (CNY). 1 CNY = 41,81 Forint (2018. július). Aktuális árfolyam itt található.
A reptéren, bankokban, szállodákban és a nagyobb bevásárlóközpontokban lehet pénzt váltani, az érték mindenhol a Bank of China aznapi árfolyama, különbségek nem érzékelhetők a pénzváltók között. A "feketeárfolyam" alig különbözik a hivatalostól, így annak igénybevétele se nem ajánlott, se nem kifizetődő. Tekintettel arra, hogy a városban kizárólag a helyi fizetőeszközt, a yuan-t fogadják el, már a reptéren érdemes váltani. Nemzetközi hitelkártyák elfogadása terjedőben van, azonban mindenképpen szükséges készpénzt magunknál tartani, mert a bankautomaták gyakran meghibásodnak.
Hivatalos nyelv: mandarin kínai.
Beutazási feltételek: magánútlevéllel rendelkező magyar állampolgár vízummal, megfelelő anyagi fedezet, érvényes visszautazásra is szóló repülőjegy felmutatásával utazhat be a Kínai Népköztársaságba.
- Az útlevélnek mind a beutazás, mind a kiutazás alkalmával érvényesnek kell lennie, és tartalmaznia kell legalább kettő üres oldalt.
- A repülőjegy helyfoglalásáról adott visszaigazolást a Kínai Népköztársaság Nagykövetsége Konzuli Osztálya kéri bemutatni.
- Az egyénileg utazónak a vízumkérelem benyújtásával egyidejűleg be kell mutatnia a szállodai szobafoglalásról szóló visszaigazolást, valamint egy bankszámla kivonatot vagy banki bizonylatot, esetleg hitelkártyát, amellyel igazolni tudja, hogy Kína szárazföldi területein való tartózkodása alatt legalább 50,- USD/fő/nap, Hongkongba utazása idejére legalább 100,- USD/fő/nap pénzösszeggel rendelkezik.
- A meghívólevélnek tartalmaznia kell a meghívó fél nevét, címét, telefonszámát, valamint a meghívónak hivatalos nyilatkozatban kell vállalnia, hogy az utazó részére szállást és ellátást biztosít, és vállalja továbbá a tartózkodási költségek fedezését. (A meghívólevelet kínai partnerirodánk biztosítja.)
Összegezve a turista vízumhoz szükséges dokumentumok:
- 1 db igazolványkép,
- helyesen kitöltött és aláírt vízumkérőlap,
- aláírt meghatalmazás,
- útlevél (min. a hazaérkezést követő 6 hónapos érvényesség, legalább 2 üres, egymással szemben lévő oldal),
- szállásfoglalás,
- repülőjegy.
Diplomáciai képviselet: San Li Tun, Dong Zhi Men Wai No.10 , Beijing 100600, PRC, Telefon: 00-86-10-6532-0665.
Időjárás: északon (Peking és környéke) a tél decembertől márciusig tart. Ekkor a hőmérő ritkán emelkedik 0 fok fölé, viszont száraz és napos az időjárás. A nyár májustól augusztusig tart, ekkor gyakran van 38 fok és az eső sem ritka. A középső területeken (Sanghaj és környéke) a nyár (áprilistól októberig) hosszú, meleg és esős (főleg júliusban és augusztusban). Ugyanitt a tél rövid és hideg, a hőmérő majdnem ugyanazokat az értékeket mutatja, mint Pekingben. Délen (Kanton, Hong-Kong) a meleg és esős időszak áprilistól szeptemberig tart. Az ezt követő tél is jóval enyhébb, mint a többi területen.
Mikor érdemes Kínába utazni? A turisták által frekventált időszak a nyári hónapok, viszont ilyenkor nagy forróságra és magas páratartalomra kell számítani. Kínába tavasszal, márciustól májusig, vagy ősszel, szeptembertől novemberig tartó időszakban utazzunk, amikor a hőmérséklet 20 fok és 30 fok között mozog és nem esik eső. A kínai ünnepekkor, például a Kínai Újév vagy az október első hetében megtartott „arany hét” során az ország drágábbá és zsúfoltabbá válik, ilyenkor a legnagyobb turistalátványosságokat ajánlatos elkerülni.
Időeltolódás: - 6, télen -7 óra a magyarországihoz képest.
Biztonság: a közbiztonság Kínában jó, a zsebtolvajoktól védeni kell magunkat - fokozottan ügyeljünk értékeinkre. Az útlevélről készítsünk fénymásolatot, az eredeti fontos dokumentumokat érdemes a szálloda széfjében tartani.
Egészség: a csapvíz fogyasztása nem ajánlatos, palackozott ásványvíz minden élelmiszerüzletben kapható. A külföldiek számára biztosított orvosi ellátás színvonala megfelelő, de drága, ezért még elutazás előtt érdemes biztosítást kötni. Idegennyelv-tudás az egészségügyben is rendkívül ritka.
Étkezés: a kínai étkezések rendszerint 6-8 különböző fogásból állnak, melynek fele zöldségétel. Ehhez jön a rizs és a leves. Zárásként mindig gyümölcsöt esznek és (cukor nélküli jázmin) teát isznak. Evőpálcikát használnak evőeszközként.
Ételek és italok, amelyeket érdemes kipróbálni:
- Dim Sum: kis adagokban felszolgált, hideg vagy meleg harapnivaló.
Legnépszerűbb fajtái: tavaszi tekercs (olajban sütött tekercs, többnyire zöldségekkel töltve), rizstészta tekercs (rizstésztába tekert gőzölt tekercs, garnélával, marhahússal vagy zöldségekkel töltve), garnéla gombóc, szíu máj (sertéshússal és gombával töltött gőzölt tészta).
- Sichuan Spicy Hot Pot, avagy Szecsuáni tüzes üst: a hot pot valójában egy ételkészítési mód, amikor asztal közepén elhelyezett edényben forraljuk fel a különféle ízű alapleveket, és ebben főzzük meg az alapanyagokat. Minden nagyobb régiónak van saját hot pot-ja, melyek közül egyik leghíresebb a szecsuáni, mely a legcsípősebb mindközül.

- Sertésborda
- Pekingi sült kacsa
- Kínai töltött gőzgombóc
- Wonton Noodle Leves: töltött tésztás leves, az alaplé húsleves, és a vékony tésztájú batyukban a legnépszerűbb töltelékek a halak, rákok vagy sertéshús.
- Bubble tea: Ázsia egyik legkedveltebb tea alapú itala, melybe ízesített tápiógyöngyök és zselékockák kerülnek, melyeket egy vastag szívószálon keresztül szippantunk fel.
- Pajcsiu: gyakorta tévesen borként hivatkoznak rá, valójában magas alkoholtartalmú, égetett szeszes ital. Gabonapárlat, amit cirokból vagy rizsből készítenek.
Turista etikett:
- Üdvözlésképpen kezet fogunk, legelőször a legidősebb személlyel. A kínaiak kézfogáskor egy kicsit lesütik a szemüket, ez a tisztelet jele.
- A piacon való alkudozás szokásos és megszokott. Ha megkérdezzük valaminek az árát, azt jelenti, hogy érdeklődünk az iránt és meg szeretnénk venni.
- Kínában nem illendő borravalót adni. Egyedül az idegenvezetőnek illendő 60 Jüant adni.
- Étkezéskor használjunk evőpálcikát, még a leveshez is, a levét a szánkhoz emelve, magunkhoz döntve ihatjuk ki.
- A kínaiak a pontosságnak nagy jelentőséget tulajdonítanak, általában a megbeszélt idő előtt már megérkeznek, mellyel tiszteletüket fejezik ki.
Hasznos kifejezések: 
- Nǐ hǎo (NeE HaO) – Szia
- Zàijiàn (Zie Jian) – Viszontlátásra
- Qǐng (CHeeNG) – Kérem
- Xièxiè (SHEEuh-SHEEuh)
- Bùyòng xiè (BOO yang SHEEuh) – Nincs mit, szívesen
- Qǐngwèn (CHeeNG wen) – Elnézést
- Shì (SHee) – Igen
- Bù Shì (BOO SHee) - Nem