Ázsia |

Szaúd-Arábia


Szaúd-Arábia sokáig a világ legelzártabb országa volt. A Magyarországnál 23-szor nagyobb területű ország az elmúlt években látványos fejlődésen ment át, a társadalom nyitottabb lett, sok, ellentmondásos szabály már évekkel ezelőtt megszűnt. Az ország megnyílt a turizmus előtt, és a számítások szerint hamarosan a Közel-Kelet egyik leglátogatottabb desztinációja lehet. Rijád, az ország közepén fekvő főváros modern épületeiről és kulturális látnivalóiról egyaránt ismert. A Vörös-tenger partján fekvő Dzsidda, ahova közvetlen repülőjárat van Budapestről, gazdag építészeti és kulturális örökségével az ország legszebb nagyvárosa. A hegyekben fekvő Taif városa a szaúdiak kedvenc kiránduló helye. A már mintegy 3000 évvel ezelőtt is lakott Medina az iszlám második legszentebb városa. A Vörös-tenger partján lehetőség nyílik strandolásra is, az ország belsejében pedig különösen szép sivatagokat és hegyeket járhatunk be.


Csoportos utak

Egyéni utak

    Sajnos jelenleg nincs a megadott keresési feltételnek megfelelő egyéni utazásunk.



    Miért érdemes Szaúd-Arábiába látogatni?

    • Az Arab-félsziget legnagyobb területű országa, változatos természeti és kulturális látnivalókkal
    • Lehetőség a hagyományos életmód megfigyelésére
    • Nyitottság a turizmus iránt
    • Közvetlen repülőjárat
    • Színvonalas szállodák és éttermek kevdező áron
    • Kiváló közbiztonság


    UNESCO világörökségi helyszínek:

    • Al-Hidzsr barlangrajzok
    • At-Turaif negyed
    • Dzsidda történelmi óvárosa
    • Dzsubbah sziklarajzok
    • Al-Ahsza oázis
    • Hima sziklarajzok
    • Uruq Bani Mu'arid természetvédelmi terület
    • Al-Faw régészeti helyszín

     

    Terület: 2 149 690 km² (Magyarországnál 23-szor nagyobb)
    Népesség: kb. 34,5 millió (Magyarországnál kb. 3,5-szer több)
    Államforma: királyság
    Főváros: Rijád (népessége kb. 7 millió, 3500 kilométerre Budapesttől).
    Országhívószám: +966.
    Pénznem: szaúdi riál (SAR), váltópénze a halala (1 riál = 100 halala). 1 riál = 100 forint (2025. április). 
    Hivatalos nyelv: arab.
    Beszélt nyelvek: arab, angol (nagyon sokan beszélik).

    Árak: a szupermarketekben alacsonyak az árak. Az éttermekben mérsékelt áron igen nagy adagokat adnak - érdemes nem túl sokat rendelni. Alkoholt tilos bevinni az országba, és helyben sem lehet sehol kapni.

    Jellemző árak: ebéd egy helyi étteremben 25 riál, vacsora egy közepesen elegáns étteremben 75 riál, capuccino 15 riál, kóla boltban 3 riál, kis üveg víz boltban 1 riál. 

    Beutazási feltételek: érvényes útlevéllel, mely az elutazást követően még 6 hónapig érvényes, illetve előre intézett elektronikus vízummal, mely biztosítást is tartalmaz. A vízum igénylését irodánk kérésre intézi utatsainknak. Az aktuális beutazási szabályokról kérjük, tájékozódjon a Magyar Kormány Konzuli és Állampolgársági Főosztály weboldaláról: https://konzuliszolgalat.kormany.hu/.
     

    Diplomáciai képviselet: magyar konzulátus 

     

    Éghajlat: utazásra a legjobb időszak októbertől májusig van. Nyáron akkor menjünk, ha kedveljük a 40 fok körüli csúcshőmérsékleteket.
    Időeltolódás: a nyári időszámítás alatt +1, a téli időszámítása alatt +2 óra (pl. amikor nyáron Budapesten dél van, Szaúd-Arábiában délután 1 vagy 2 óra).
    Közbiztonság: kiemelkedően jó, csak a normál elővigyázatosságokra van szükség. 
    Közlekedés: jobb oldali. Az infrastruktúra nagyon jó,de a vezetési stílus sokszor veszélyes. Nem ajánljuk az országban az autóvezetést.
    Orvosi ellátás: semmilyen oltásra nincsen szükség. Az egészségügyi ellátás magas színvonalú, de drága. A vízum tartalmaz szaúdi betegségbiztosítást.
    Szállások: a szállodák, illetve a szobák állapota és felszereltség magas szinvonalaú, a dolgozók szakmai felkészültsége viszont változó. 
    Gasztronómia: a szaúdi konyhában jelentős szerepet játszik a rizs, amelyet általában valamilyen hússal – csirke, marha, hal – fogyasztanak. Sertéshúst vallási megfontolások miatt nem esznek. Az éttermekben az ételek általában nagyon finomak, az adagok pedig jellemzően nagyok. 
    Turista etikett: a piacokon az alkudozás kevésbé jellemző, mint a térség más országaiban. A vallási előírásokat szigorúan betartják. Az öltözködésünkkel vegyük figyelembe a helyi szokásokat. Változó, hogy melyik mecsetbe mehetünk be. Mekkába nem muszlimok nem utazhatnak be. Ne készítsünk a helyiekről fotót az előzetes engedélyük nélkül.