Utazni jó! De miért is?
Ismert és ismeretlen szerzők értékes gondolatai az utazásról.
BővebbenBONO UTAZÁSI KÖZPONT - Minden közel van. INFO vonal: +36 1 / 235 80 10 | info@bonoutazas.hu
Norvégia nem véletlenül sokak kedvence. Kristálytiszta levegő, mélykék tenger. Milyen érzés egyszer egy patak, másszor egy tó, később egy fjord, majd a tenger partján lenni? Szemlélni a gyönyörű tájat, az égbe szökő hegyoldalakat, a fjordok vizén úszó kis hajókat? Norvégia ugyanakkor a nagyon szép és nagyon lakható városok - Oslo, Bergen, Ålesund, Trondheim - országa is, színvonalas múzeumokkal és gazdag történelmi látnivalókkal.
Norvégiát látni életreszóló élmény. Ne hagyjuk ki!
Miért érdemes Norvégiába utazni?
A legnépszerűbb látnivalók Norvégiában:
Az UNESCO világörökségi listáján szereplő norvég helyszínek:
Terület: 385 207 km² (Magyarország területének több mint négyszerese).
Népesség: kb. 5,55 millió (Magyarországénak kicsit több mint fele)
Államforma: alkotmányos monarchia.
Főváros: Oslo (népessége kb. 952 ezer, 1400 kilométerre Budapesttől).
Országhívószám: +47.
Pénznem: norvég korona (NOK). 1 norvég korona = kb. 34 Ft. (2024. november). Az aktuális árfolyamot ezen a linken érheti el.
Hivatalos nyelv: norvég.
Beszélt nyelvek: norvég, angol (szinte mindenki beszéli), számi (lapp) nyelvek (az ország északi területein).
Beutazási feltételek: érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal.
Vámszabályok: az országba vámmentesen legfeljebb 1 liter tömény szeszt és 200 db cigarettát lehet bevinni.
Diplomáciai képviselet: magyar konzulátus: Sophus Lies gate 3., 0244 Oslo (tel. +47 22 54 76 40).
Éghajlat: az ország nagy kiterjedése és változatos domborzata miatt igen nagy eltérések lehetnek. Norvégia déli részén nyáron akár 25, télen -2, északon nyáron 13, télen -5 fok az átlagos napi csúcshőmérséklet.
Időeltolódás: a téli és nyári időszámítás során is a magyarországival megegyező idő.
Közbiztonság: a közbiztonság a világon a legjobbak közé tartozik, mindössze a szokásos elővigyázatosságra van szükség.
Közlekedés: jobb oldali. Sebességhatárok: lakott területen 50 km/h, lakott területen kívül 80 km/h, autópályán 90-110 km/h. Az utak nagyon jó állapotúak, ugyanakkor a fjordok vidékén, valamint a hegyekben gyakran keskenyek, és sok alagút tarkítja őket. A gyorsforgalmi utakat leszámítva csak 50-70 kilométeres átlagsebességgel lehet számolni. A gyorshajtást és a szabálytalan parkolást rendkívül szigorúan büntetik. A fjordokon kompokkal lehet átkelni. Ezekre általában nem lehet előre foglalni, és nyáron előfordulhatnak hosszabb várakozások is.
A tömegközlekedés legfőbb eszköze a vasút, illetve a belföldi repülőjáratok. Az Oslo-Bergen vasúti szakasz sokak szerint a legszebb a világon. Vasúttal Bodøig, illetve a svédországi Kirunából Narvikig is el lehet jutni, repülővel egészen a Spitzbergákig.
Orvosi ellátás: a magyar társadalombiztosítással rendelkező utazók ugyanolyan feltétellel jogosultak igénybe venni a helyi egészségügyi szolgáltatásokat, mint a norvég állampolgárok. Ehhez a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (korábbi OEP) megyei irodájában lehet kiváltani az Európai Egészségbiztosítási Kártyát. Az egészségügyi ellátásért változó mértékű önrészt kell fizetni. Célszerű külön baleset-, betegség- és poggyászbiztosítást is kötni, amely bizonyos esetekben önrész nélküli ellátást tehet lehetővé, illetve amely az egészségügyi ellátás mellett egyéb károkra is fedezetet nyújt.
Szállások: szinte valamennyi szálloda tiszta és jó színvonalú. Az alacsonyabb kategóriájú szálláshelyek száma viszonylag alacsony. A szállodák között sem árban, sem minőségben nincsen nagy különbség. Általánosságban elmondható, hogy egy háromcsillagos szállodai szoba nem sokkal kerül többe egy éjszakára, mint egy ifjúsági szállás kétágyas szobája az ágynemű, a törülköző és a reggeli felárával.
Gasztronómia: a norvég konyha híres nyers ételeiről, főként halkülönlegességeiről. A füstölt lazac, a sós lében pácolt lazac (norvégul gravlaks), a pisztráng, valamint a tőkehal, az ördöghal és a lapos hal is a norvég konyha elemei közé tartoznak. Ezeken kívül a norvégok szívesen fogyasztják a heringet és a rákféléket is. A vadhúsok között megtalálható a rénszarvas, a jávorszarvas és a nyírfajd is, melyeket általában krémszerű mártással tálalnak.
Ételek, amelyeket érdemes kipróbálni:
Turistaetikett: Norvégiában szigorúan tilos közterületen alkoholt fogyasztani, komoly pénzbírságra számíthat az, aki ezt megszegi. Ezen kívül Norvégia a világ egyik legdemokratikusabb országa: valós a különböző társadalmi csoportok, a nők és férfiak, ill. a különböző generációk közötti egyenlőség. Az egyenlőség a turistákkal való kapcsolattartásra is igaz: a korrekt, semleges kiszolgálást tartják megfelelőnek. Sokkal kommunikatívabbak, mint amilyen hírük van és szükség esetén önzetlenül segítenek. Norvégiában az emberek kézrázással üdvözlik egymást, vagy egy sima 'hello'-val. Kerüljük a túl közvetlen érintkezést a helyiekkel. A pontosság a norvég emberek számára a többi skandináv országhoz hasonlóan fontos.
Híres norvégok: Edvard Munch (A sikoly c. kép festője), Henrik Ibsen, Jo Nesbø, Roald Amundsen (norvég felfedező, aki a sarkvidékeket fedezte fel), Thor Heyerdahl, Anni-Frid Lyngstad (az ABBA énekesnője).
Hasznos norvég kifejezések:
Ismert és ismeretlen szerzők értékes gondolatai az utazásról.
BővebbenMilyen titkokat rejteget a Karib-tenger gyöngyszeme?
BővebbenA rosszfiú szobra Helsinkiben.
Bővebben