Utazni jó! De miért is?
Ismert és ismeretlen szerzők értékes gondolatai az utazásról.
BővebbenBONO UTAZÁSI KÖZPONT - Minden közel van. INFO vonal: +36 1 / 235 80 10 | info@bonoutazas.hu
Anglia, egykoron a világ műhelye volt, a hatalmas brit gyarmatbirodalom központja, s noha napjainkra gazdasági jelentősége megcsappant, páratlan történelmi múltja és sokszínű jelene mindenképpen kiemelt utazási célponttá minősíti.
Töltsön el egy hosszú hétvégét London számtalan nevezetessége közt kóborolva, esetleg járja be Dél-Anglia historikus kisvárosait: az anglikán vallás központját, Canterburyt, vagy a tudomány fellegvárát, Oxfordot!
Miért érdemes Angliába utazni?
Legfőbb látnivalók Angliában (forrás: Tripadvisor):
UNESCO világörökségi listán szereplő brit tételek:
Terület: 130 395 km² (Magyarország területének 1,4-szerese) - az Egyesült Királyság teljes területe 243 610 km² (Magyarország területének 2,6-szorosa).
Népesség: kb. 53 millió (Magyarországénak több mint ötszöröse) - az Egyesült Királyság teljes népessége kb. 64,5 millió.
Államforma: Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága (alkotmányos monarchia) négy országának egyike.
Főváros: London (népessége: Nagy-London 8,42 millió, vonzáskörzetével együtt kb. 13,61 millió, 1450 kilométer Budapesttől).
Országhívószám: +44.
Pénznem: font sterling (GBP). 1 font = 100 penny, 1 GBP = 405 forint (2021.január). Az aktuális árfolyam itt található.
A legtöbb magyarországi pénzváltóban válthatunk fontot. A kártyás fizetés is széles körben elterjedt.
Hivatalos nyelv: angol.
Beszélt nyelvek: angol, kisebbségek nyelvei (skót, ír, walesi, manx stb.).
Árak: Angliában a nyugat-európai színvonalnak megfelelő árakkal találkozunk, Londonban azonban érdemes ennél is magasabb költségekre készülni: középkategóriájú étteremben egy háromfogásos étkezés két főre 55 GBP, egy szendvics 6-10 GBP, egy kávé: 1-1,5 GBP, egy kapucsínó 3 GBP, egy pint sör 3-4 GBP, egy üveg víz 1 GBP, egytálétel vacsora 12 GBP. ABC-ben vagy piacon fél kg kenyér 1 font, 1 liter tej 1 font, egy 1.5 literes palack ásványvíz 1 font, 1 üveg bor 7 font, 0.5 liter üveges sör 1,7 font. 1 kg alma 2 fontba, 1 kg banán 1 fontba kerül. Egyirányú menetjegy a helyi közlekedésben 2,5 font, a taxi 2 font/km. A londoni reptéri transzferek ára (busz vagy vonat) 8 és 20 GBP között változik.
Beutazási feltételek: érvényes útlevéllel. Az Európai Unióból való brit kilépés, azaz a „Brexit” 2020. január 31-én megtörtént. Az Európai Unió és az Egyesült Királyság a kilépési megállapodásban megegyeztek abban, hogy a várhatóan 2020. december 31-ig tartó „átmeneti időszakban” a jelenlegi szabályok maradnak érvényben (Konzuli Szolgálat). 2021-től, az átmeneti időszak lejárta után teljes körű határellenőrzést vezetnek be beutazáskor. Ez magában foglalja azt is, hogy 2021 októberétől kezdődően az uniós polgárok, így a magyarok is, csak útlevéllel utazhatnak a szigetország területére. Az útlevélnek a kiutazás végéig érvényesnek kell lennie.
Az aktuális beutazási szabályokról kérjük, tájékozódjon a Magyar Kormány Konzuli és Állampolgársági Főosztály weboldaláról: https://konzuliszolgalat.kormany.hu/.
Diplomáciai képviselet: magyar konzulátus: 35/B. Eaton Place London SW1X 8BY, Telefon: 00 44 (0)/207201 34 40.
Éghajlat: Uralkodó a nedves óceáni éghajlat, melyet a Golf-áramlat befolyásol. Jellemzőek a hűvösebb nyarak, az enyhe telek és a naponta változó időjárás. Csapadék bármikor előfordulhat.
Időeltolódás: a nyári és téli időszámítás során is -1 óra. (pl. amikor Budapesten dél van, Londonban délelőtt 11 óra).
Közbiztonság: jónak mondható, csak az Európa országaiban megszokott elővigyázatosságra van szükség.
Közlekedés: BALOLDALI. Sebességhatárok: lakott területen 30 mph (mérföld/óra), lakott területen kívül 60 mph, autópályán 70 mph. A közlekedési szabályok esetenként eltérhetnek a Magyarországon megszokottaktól. Kiterjedt az autópályahálózat; számos híd és az M6-os autópálya fizetős. Az érvényes díjszabásról érdemes az utazás előtt tájékozódni. Londonban az autózás nagyon költséges dolog. Ennek oka a magas parkolási díjak mellett a naponta fizetendő dugódíj. Érdemesebb a városban a tömegközlekedést használni.
Az országban jó és megbízható a vasúti közlekedés. Érdemes a jegyeket előre foglalni.
Orvosi ellátás: magas szintű, de drága. A magyar társadalombiztosítással rendelkező utazók ugyanolyan feltétellel jogosultak igénybe venni a helyi egészségügyi szolgáltatásokat, mint a brit állampolgárok. Ehhez az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) megyei irodájában lehet kiváltani az Európai Egészségbiztosítási Kártyát személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel, TAJ-számmal, munkáltatói-, nyugdíjas- vagy diákigazolással. Az egészségügyi ellátásért változó mértékű önrészt kell fizetni. Célszerű külön baleset-, betegség- és poggyászbiztosítást is kötni, amely bizonyos esetekben önrész nélküli ellátást tehet lehetővé, illetve amely az egészségügyi ellátás mellett egyéb károkra is fedezetet nyújt.
Szállások: az ország egész területén sok panziót, úgynevezett B&B szállást találunk. Ezek egyszerű kényelmes, általában családi vezetés alatt álló szálláshelyek. A szállodák európai viszonylatban drágábbnak mondhatók; a megszokott nemzetközi színvonalat nyújtják. Londonban a középkategóriás szállodák viszonylag kisméretű szobákkal rendelkeznek.
Angol ételek, amelyeket érdemes megkóstolni:
Ismert és ismeretlen szerzők értékes gondolatai az utazásról.
BővebbenMilyen titkokat rejteget a Karib-tenger gyöngyszeme?
BővebbenA rosszfiú szobra Helsinkiben.
Bővebben