Utazni jó! De miért is?
Ismert és ismeretlen szerzők értékes gondolatai az utazásról.
BővebbenBONO UTAZÁSI KÖZPONT - Minden közel van. INFO vonal: +36 1 / 235 80 10 | info@bonoutazas.hu
A Belga Királyság Hollandiával és Luxemburggal közösen alkotja a Benelux államok csoportját. Az Európai Unió alapító tagja, fővárosa Brüsszel, ami egyben az uniós intézmények egyik székhelye.
A belga szövetségi államot három régió alkotja: északon a holland ajkú Flandria, délen a franciául beszélő Vallónia, és a kétnyelvű főváros, Brüsszel, ahol a holland és a francia egyaránt hivatalos nyelv. Az ország keleti felében mintegy 70 000 főt számláló német ajkú kisebbség is él.
Miért érdemes Belgiumba utazni?
A legnépszerűbb látnivalók Belgiumban (forrás: Tripadvisor):
Jelentősebb UNESCO világörökségi listán szereplő értékek:
Terület: 30 528 km² (Magyarország területének kb. harmada).
Népesség: kb. 11,71 millió (Magyarországénál kb. 17 %-kal nagyobb).
Államforma: szövetségi alkotmányos monarchia.
Főváros: Brüsszel (népessége kb. 1,4 millió, 1100 kilométerre Budapesttől).
Országhívószám: +32.
Pénznem: euró (EUR), váltópénze a cent (1 euró = 100 cent), 1 euró = 405 Ft (2024. november). Az aktuális árfolyam itt található.
Hivatalos nyelvek: Belgiumnak három hivatalos nyelve van: a holland (flandiriai változata), a francia és a német. Északon, a flamand oldalon a holland nyelv dominál, illetve mindenki beszél angolul. Brüsszelben a holland és a francia is egyaránt hivatalos nyelv, sokan értik az angolt is. Délen, Vallóniában, a franciát használják, és kevésbé tudnak angolul. A Németországgal határos területeken a német a domináns nyelv. A fiatalok sokszor több, 3-4 nyelvet is beszélnek.
Beszélt nyelvek: flamand (Flandriában és Brüsszelben), francia (Vallóniában és Brüsszelben), német (a német határ közeli területen), angol (széles körben).
Árak: a nyugat-európai színvonalnak megfelelő árakkal találkozunk. Középkategóriájú étteremben egy háromfogásos étkezés két főre 80 euró, egy szendvics 8 euró, egy korsó helyi csapolt sör 5 euró, egy kapucsínó 4 euró, egy üdítőital 3 euró, egy üveg víz 2 euró. ABC-ben vagy piacon 1 liter tej 1 euró, fél kg kenyér 1,7 euró, 1 kg alma 2 euró, 1 kg banán 1,5 euró, 1.5 l palackozott ásványvíz 1,5 euró, egy üveg sör 2,5 euró, egy üveg bor 8 euróba kerül. Egyirányú menetjegy a helyi közlekedésben 2,1 euró, a taxi 2 euró/km.
Beutazási feltételek: érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal.
Diplomáciai képviselet: magyar konzulátus: 44, Avenue du Vert Chasseur, 1180 Bruxelles, Telefon: 00-32-2-348-18-00.
Éghajlat: klímája mérsékelt óceáni, sok csapadékkal minden évszakban. Az átlaghőmérséklet 3 °C januárban és 18 °C júliusban.
Időeltolódás: télen-nyáron a magyarországival megegyező időzóna.
Közbiztonság: jónak mondható, csak a szokásos elővigyázatosságra van szükség.
Belgium fejlett nyugat-európai állam számos nemzetközi intézménnyel. Emiatt szinte folyamatos a magas szintű politikai és szakmai találkozókon, rendezvényeken részt vevő felsőszintű delegációk jelenléte. A belga hatóságok és szakszolgálatok nagy felkészültséggel és gyakorlattal kezelik a helyzetet, így az ország normális, mindennapi életében (esetleges útlezárások, forgalomelterelések stb.) nem okoznak zavarokat, még az adott eseményekhez esetlegesen kötődő tüntetések, demonstrációk idején sem.
Közlekedés: jobb oldali. Sebességhatárok: lakott területen 50 km/h, lakott területen kívül 90 km/h, autópályán 120 km/h. A közlekedési szabályok esetenként eltérhetnek a Magyarországon megszokottaktól. Belgium kicsi, fejlett és alapvetően sík ország, így rendkívül könnyű utazni. Az autópályák az egész ország területén kivilágítottak, használatuk díjmentes.
Orvosi ellátás: fejlett európai egészségügyi ellátórendszerrel rendelkezik. A magyar társadalombiztosítással rendelkező utazók ugyanolyan feltétellel jogosultak igénybe venni a helyi egészségügyi szolgáltatásokat, mint a belga állampolgárok. Ehhez az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) megyei irodájában lehet kiváltani az Európai Egészségbiztosítási Kártyát személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel, TAJ-számmal, munkáltatói-, nyugdíjas- vagy diákigazolással. Az egészségügyi ellátásért változó mértékű önrészt kell fizetni. Célszerű külön baleset-, betegség- és poggyászbiztosítást is kötni, amely bizonyos esetekben önrész nélküli ellátást tehet lehetővé, illetve amely az egészségügyi ellátás mellett egyéb károkra is fedezetet nyújt.
Szállások: a szállodák európai viszonylatban drágábbnak mondhatók; a megszokott nemzetközi színvonalat nyújtják.
Ételek és italok, amelyeket érdemes kipróbálni:
Hasznos kifejezések:
Ismert és ismeretlen szerzők értékes gondolatai az utazásról.
BővebbenMilyen titkokat rejteget a Karib-tenger gyöngyszeme?
BővebbenA rosszfiú szobra Helsinkiben.
Bővebben