Kuba, az izgalmas szigetország
Milyen titkokat rejteget a Karib-tenger gyöngyszeme?
BővebbenBONO UTAZÁSI KÖZPONT - Minden közel van. INFO vonal: +36 1 / 235 80 10 | info@bonoutazas.hu
Az északi Fríz-szigetektől a déli Zeelandig Hollandia számtalan ellentétet rejt, finom homokos partjaival és soknemzetiségű, nyitott emberektől nyüzsgő városaival. Az országot a Rajna osztja ketté. A főváros, Amszterdam önmagában is számtalan látnivalót kínál, ám a táj rendkívül változatos, és a tizenkét tartomány mindegyikének megvan a maga jellegzetes arculata, érdemes bejárni az ország többi részét is.
Miért érdemes Hollandiába utazni?
A legnépszerűbb látnivalók Hollandiában (forrás: Tripadvisor):
Jelentősebb UNESCO világörökségi listán szereplő holland értékek:
Terület: 41 543 km² (Magyarország területének közel fele).
Népesség: kb. 16,91 millió (Magyarországénál kb. 71 %-kal nagyobb).
Államforma: alkotmányos monarchia.
Főváros: Amszterdam (népessége kb. 825 ezer, vonzáskörzetével együtt kb. 2,43 millió, 1100 kilométerre Budapesttől), Hága (kormányzati székhely).
Országhívószám: +31.
Pénznem: euró (EUR), váltópénze a cent (1 euró = 100 cent), 1 euró = 355 Ft (2021. január) Az aktuális árfolyam itt található.
Hivatalos nyelv: flamand.
Beszélt nyelvek: flamand, fríz, angol.
Árak: a nyugat-európai színvonalnak megfelelő árakkal találkozunk. Egy főétel kedvező árú étteremben 15 euró, háromfogásos étkezés két főre 65 euró, egy szendvics 8 euró. Egy korsó helyi csapolt sör 5 euró, egy kapucsínót 3,2 euróért, egy üdítőt 2,4 euróért, egy üveg vizet 2 euróért kaphatunk étteremben. ABC-ben vagy piacon 1 liter tej 1 euró, fél kg kenyér 1,5 euró, 1 kg alma 2,3 euró, 1 kg banán 1,8 euró. 1,5 l palackozott ásványvíz ára 1 euró, egy üveg sör 2 euró, egy üveg bor 6 euró. Egy egyirányú menetjegy tömegközlekedési eszközön 3,2 euró, taxizni 2,4 euróért tudunk kilóméterenként.
Beutazási feltételek: érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal.
Diplomáciai képviselet: magyar konzulátus: Hogeweg 14. 2585 JD Den Haag., Telefon: Magyarországról: 00-31-70/355-3319; Hollandiából: 070/355-3319.
Éghajlat: Hollandia az északi féltekén, a mérsékelt éghajlati övezetben helyezkedik el. A tenger és a meleg észak-atlanti Golf-áramlat mérsékelt tengeri klímát biztosítanak. Ennek köszönhető, hogy a hőmérséklet napi és évi ingadozásai nem túl nagyok. Az évi átlagos hőmérséklet januárban 2 °C körül ingadozik, júliusban pedig majdnem 17 °C. Ez nem jelenti azt, hogy soha nem fordulnak elő extrém hőmérsékletek: Hollandiában valaha is mért legalacsonyabb hőmérséklet -24,8 °C, a legmagasabb pedig +36,8 °C volt. A csapadék az év folyamán viszonylag egyenletesen oszlik el, bár a tavasz általában szárazabb, mint az ősz. Az évi csapadékmennyiség mintegy 800 mm. Az egyes régiók között nem nagyok a klímabeli különbségek. Az északi és déli rész közötti távolság - több, mint 300 km - azonban némileg érezteti a hatását a hőmérsékletre. Kelet felé haladva azonban a tenger befolyása csökkenti a különbséget.
Mikor érdemes Hollandiába látogatni? Ha valaki gyönyörködni szeretne az országban oly gyakran előforduló, különleges tulipánokban, akkor áprilisban vagy májusban kell ellátogatnia Hollandiába. A turistáknak a legjobban április és október között kedvez az időjárás. A legtöbb látogató július és augusztus között érkezik az országba.
Időeltolódás: télen-nyáron a magyarországival megegyező zónaidő.
Közbiztonság: jó - csak a szokásos elővigyázatosságra van szükség.
Közlekedés: jobb oldali. Közlekedési hálózata fejlett, jelentős a vízi és közúti közlekedés. Sebességhatárok: lakott területen 50 km/h, lakott területen kívül 80 km/h, autópályán 130 km/h. A közlekedési szabályok esetenként eltérhetnek a Magyarországon megszokottaktól.
Orvosi ellátás: magas szintű. A magyar társadalombiztosítással rendelkező utazók ugyanolyan feltétellel jogosultak igénybe venni a helyi egészségügyi szolgáltatásokat, mint a holland állampolgárok. Ehhez az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) megyei irodájában lehet kiváltani az Európai Egészségbiztosítási Kártyát személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel, TAJ-számmal, munkáltatói-, nyugdíjas- vagy diákigazolással. Az egészségügyi ellátásért változó mértékű önrészt kell fizetni. Célszerű külön baleset-, betegség- és poggyászbiztosítást is kötni, amely bizonyos esetekben önrész nélküli ellátást tehet lehetővé, illetve amely az egészségügyi ellátás mellett egyéb károkra is fedezetet nyújt.
Szállások: a szállodák besorolása a magyarországihoz hasonló. Az amszterdami szállások ára kiemelkedően magas.
Gasztronómia: A holland konyha legfőbb alapanyaga a hal és a tengeri herkentyűk. A tipikus ételeket street food árusoknál könnyen beszerezhetjük és megkóstolhatjuk akár egy városnézés során is.
Ételek és italok, amelyeket érdemes kipróbálni:
Hasznos kifejezések:
Milyen titkokat rejteget a Karib-tenger gyöngyszeme?
BővebbenA rosszfiú szobra Helsinkiben.
BővebbenEurópa hat legjobb megfigyelő helye.
Bővebben